Členská sekcia

Michal Černošek

„Při změně kultury je důležité si uvědomit, že ta se dělá od vrchu.“ Michal Černošek, Lean manager z AVX Corporation, sa s vámi rád podelí o svoje začiatky v oblasti Lean jako aj o to, v čom vidí najväčšie překážky a na čo môže byť na seba právom hrdý.

Lean môže pre každého znamenať niečo trochu  iné. Čo rozumiete Vy pod pojmom Lean?

Pro mě to znamená zamýšlení se nad tím, co dělám, resp. přístup k práci. Vždy se sám sebe ptám, proč to dělám, jak to dělám a pro koho.

Kedy a ako sa Vaša životná cesta začala prelínať s Lean?

Zhruba před dvěma lety, kdy mě oslovil generální manažer s jeho vizí o lean transformaci a vybudování lean kultury u nás ve firmě. Byla to pro mě velká výzva, kterou jsem přijal. Pak jsme rozjeli náš roční program, kdy jsem k ruce dostal extérní firmu, která mi pomáhala při metodickém vedení a projektovém řízení. Nástroje jsem si osvojoval přímo praxí.

Čo považujete za svoje najväčšie úspechy v rámci implementácie Lean?

Za svůj úspěch považuji i to, že jsem ten první rok ustál. Těch začátečnických přešlapů bylo fakt hodně. Z toho, co se mi povedlo bych zmínil dílenské řízení (SFM), které jsem u nás ve firmě zaváděl. Jednalo se o 11 schůzek napříč závodem. Mou rolí bylo vydefinování jednotlivých schůzek a zaškolení všech účastníků. Teď setkání zastřešuji po metodické stránce. 

S čím vo svete Lean ste naopak mali najviac problémov, kde ste narazili na prekážky?

Jednou z nejčastějších překážek byla určitě nechuť ke změně. Známe asi všichni fráze: „Takhle to tu funguje už 10 let. Jinak to dělat nejde. Ta olejová skvrna tu je odjakživa.“  U nás tato nechuť byla umocněna i tím, že pár pokusů o zavedení Leanu firma už absolvovala. Druhým problémem byl přístup k transformaci jako takové. Změnu kultury nejde přikázat. Tu musíte začít žít. 

Ako ste sa s týmito prekážkami vyrovnali/ vyrovnávate?

Já se snažím o co největší zapojení lidí. Jinými slovy, když dělám nějakou změnu, tak se už od počátečních fází projektu snažím všechny zúčastněné zdravě nakazit a do řešení vtáhnout. Další dobrou praxí je komunikovat jasně, proč změnu děláme. Pokud potřebujeme změnit postup práce, který si zaměstnanec osvojil a upevnil za 10 let co na pracovišti dělá, budeme se bavit o špatných návycích, jež si vytvořil, proč mu škodí a v čem jeho efektivitu brzdí. 

Při změně kultury je důležité si uvědomit, že ta se dělá od vrchu. První musí projít změnou management a potom postupujete dál hlouběji do firmy. Jak jsem zmínil výše, změnu kultury nemůžete lidem přikázat. Pokud s takovou změnou začínáte je nejlepší začít u sebe a následně můžete začít to, čemu se říká „ Leading by example“. Tento přístup se mi velice osvědčil a stále mě dokáže udivit, jak silný vliv to má.

Akými kľúčovými vlastnosťami by mal disponovať skutočný Lean nadšenec?

Trpělivostí, protože ne vše jde změnit hned. Houževnatostí, neměl by se nechat odradit neúspěchem. Umět prodávat své myšlenky a v neposlední řadě pokoru!

Čo by ste odkázali ostatným Lean kolegom?

Obklopte se lidmi, kteří jsou zapálení pro Lean jako vy. Zapojte se do Lean komunit, nebojte se oslovovat Lean specialisty na sociálních sítích. Prostě udělejte vše, abyste měli Lean na každém kroku, protože na tu cestu se vám to bude hodit.

Ďakujeme Michalovi za to, že neunávne bojuje ďalej a snaží sa úprimne zatiahnuť do celého procesu aj ľudí okolo a tým ich podporu aj v ich osobním rozvoji. Je jednoduché to vzdať a myslieť iba na seba, ale zanechať nejaký odkaz a byť príkladom je hodnota, ktorá sa len tak nevytráca.

Zdieľajte:

Prečítajte si tiež

Tomáš Vilinský

Lean nadšencom dnes prinášame ďalší rozhovor na túto tému. Vyspovedali sme pre Vás Tomáša Vilinského zo spoločnosti Crown Holdings, Inc. V nasledujúcich riadkoch Vám priblíži svoju definíciu metódy Lean i spôsob, ktorým zdoláva prekážky pri jej zavádzaní.

Zobraziť interview »

Petra Bajúsová

Na dnes sme si pre Vás pripravili inšpiratívny rozhovor s Petrou Bajúsovou na tému Lean. Petra pôsobí ako konzutant a školiteľ “na voľnej nohe“ a čo nás veľmi teší, bola ochotná sa s nami podeliť o jej pohľad na túto problematiku. Veríme, že Vás tento milý rozhovor obohatí.

Zobraziť interview »

Ján Česlák

Tento pondelok odštartujeme obohacujúcim rozhovorom s Jánom Česlákom, ktorého sme vyspovedali na tému Lean. Ján pôsobí na pozícii Continuous Improvement Project Manager a jeho zaujímavé postrehy, skúsenosti a názory si prečítajte nižšie. Veríme, že Vás týmto rozhovorom správne „nakopneme“ do pracovného týždňa.

Zobraziť interview »
Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

#6 ABY LEAN NAOZAJ USPEL, MUSÍTE HO MAŤ VYSLOVENE „V SRDCI“

Ďalší podcast zo série špeciálnych dielov natočených počas Lean Summit CzechoSlovakia 2022 v Brne so skvelým rečníkom, Jiří Neužilom. Jirka pôsobí na pozícii Lean Manager v spoločnosti Mann Hummel, ktorej sieť po celom svete zastrešuje vyše 20 tisíc zamestnancov. Český závod, kde Jirka pôsobí, sa stal pre skupinu stal Lean modelom a tréningovým centrom pre

Čítať ďalej »

#5 AKO LEAN VNÁŠA JEDNODUCHOSŤ A RÝCHLOSŤ VŠADE, KDE VKROČÍ

Špeciálny diel sa natáčal počas Lean Summit CzechoSlovakia 2022 v Brne s jedným z našich kľúčových rečníkov. Milan  začal svoju kariéru s GE  v roku 1999, prešiel si postupne divíziami od Transportation cez Healthcare až po súčasné miesto v GE Aviation, kde pracuje ako prezident spoločnosti  pre ČR& SK a zároveň zastáva aj pozíciu generálneho a výkonného riaditeľa na vedúcom a samostatnom P&L Gu Aviation Turboprop. Okrem množstva zaujímavých úspechov je tiež držiteľom funkcie viceprezidenta v americkej obchodnej komore. Kde sa začala jeho cesta Lean, ako rozvíja svojich zamestnancov a čo považuje za kľúčové, ak chce byť vnímaný ako kvalitný líder?

Moderátor a technické spracovanie: Jiří Bréda – Kouč lídrov, lektor, zakladateľ spoločnosti Mise HERo a tvorca podcastov Vím, jak

Hosť: Milan Šlapák / CEO, Executive Director, GE Aviation Turboprop

Čítať ďalej »
Lucia Bencková

Lucia Bencková

„Nemusíš byť skvelý, aby si začal, ale musíš začať, aby si bol skvelý.“ Lucia Bencková, Process manager z  U. S. Steel, s.r.o. sa s vami podelí o svoje začiatky a skúsenosti v oblasti Lean, ako aj o to, prečo trpezlivosť a pochopenie je základom pre proces zvykania si na zmenu.   Lean môže pre každého znamenať

Čítať ďalej »

Martin Figeľ

Dnes vám prinášame interview Martina Figeľa zastávajúceho pozíciu Continuous Improvement Leader v spoločnosti Marelli. Veríme, že vás svojimi myšlienkami zaujme a poskytne recept na načerpanie ďalšej energie a motivácie nielen do pracovného života. Lean môže pre každého znamenať niečo trochu iné. Čo rozumiete vy pod pojmom Lean? Lean pre mňa znamená „cesta“. Cesta, ktorej koniec

Čítať ďalej »